iso

استاندارد ISO 9001 چیست؟

 •  

  استاندارد ایزو انواع مختلفی دارد که هر یک از ان ها حوزه های مخصوصی را پوشش می دهد. یکی از معروف ترین و البته مهم ترین آن که کاربرد بسیار زیادی هم دارد استاندارد ISO 9001 است که احتمالا تا به حال بار ها نام آن را شنیده اید. بریا این استاندارد گواهینامه صادر می شود. این استاندارد به مدیریت کیفیت توجه دارد. وجود گواهینامه آن جز الزامات برای تمامی شرکت ها، سازمان هاف اصناف، موسسه ها و … می باشد. فرقی نمی کند حوزه فعالیت شرکت و سازمان چیست به هرحال شما به آن نیاز خواهید داشت و باید اصول آن را به طور کامل اجرا نمایید.

  استاندارد ISO 9001 محبوب ترین استاندارد حال حاضر

  چرا این استاندارد توانسته است انقدر محبوب باشد؟ دلیل آن واضح است چرا که به مباحث کیفی می پردازد. این استاندارد به صورت کلی کیفیت را بررسی کرده و مدیریت می کند. از طرفی برای هر حوزه ای مناسب بوده و در سراسر جهان به کار گرفته می شود. به همین خاطر توانسته است جز مشهور ترین ها و محبوب ترین ها باشد.

  استاندارد ISO 9001 و آپدیت جدید آن

  این استاندارد توسط سازمان ایزو جهانی به صورت بین المللی تالیف شده است. اخرین بروزرسانی و آپدیت آن در سال 2015 انجام شد.  به همین خاطر به آن استاندارد ISO 9001: 2015نیز گفته می شود. تغییرات کوچکی در آن ایجاد شده است که توسط تمامی کشور های اعضا این سازمان تایید شده است. البته بند های اصلی آن با اخرین برز رسانی آن که در سال 2008 انجام شد کاملا متفاوت است. این امر دور از انتظار نبود چرا که امروزه با گسترش  تکنولوژی و فعالیت باید به سراغ روش های نوین رفت و دیگر اصول قدیمی کارساز و جوابگو نخواهد بود. طبق آمار تمامی شرکت هایی که گواهی این استاندارد را رعایت کرده اند، تا به امروز از آن پیروی می کنند. این استاندارد همراهان دیگری نیز دارد که به پیشرفت و رونق آن کمک شایانی میکند. برای مثال ایزو 9000 اصطالاحات ایزو 9001 را توضیح می دهد و ایزو 9004 نیز یک راهنما برای مدیریت کیفیت می باشد.

  گروه بندی های ایزو 9001

  استاندارد ایزو با توجه به اصولی که دارد به چند گروه تقسیم می شود که عبارتند از:

  • رهبری کل
  • پشتیبانی همیشگی
  • برنامه ریزی اصولی و مناسب
  • بررسی عملیات انجام شده
  • ارزیابی عملیات انجام شده
  • ارتقا کلی کارایی

  برای نتیجه گرفتن از داشتن این ایزو باید گروه های ذکر شده را به صورت کامل در سازمان خود داشته باشید و با اهداف متناسب با آن کار را پیش ببرید.

  کاربرد های استاندارد ISO 9001

  این استاندارد کاربرد های بسیار زیادی داارد که میتوان از بین ان ها موارد زیر را نام برد:

  • باعث می شود تا مسولیت ها شفاف سازی شوند و وظایف هر یک به صورت کامل مشخص شود.
  • میتوانید به راحتی رویه های کار را کنترل نمایید.
  • بهترین طراحی را برای اجرا خدمات خود داشته باشید.
  • عملیات درستی را در سازمان و یا شرکت خود پیاده سازی نمایید.

   

   

  مزایای داشتن استاندارد ISO 9001 برای سازمان شما

  شرکت شما چه کوچک باشد چه بزرگ به هر حال از داشتن این استاندارد سود عظیمی خواهد برد. میتوانید با استفاده از ان در بهره وری خود صرفه جویی کنید و هزینه های بالای خود را تامین نمایید. از چندین مزایایی که این گواهینامه با خود بریا شما به همراه خواهد داشت میتوان موارد زیر را نام برد:

  • ایجاد فرآیند کاملا یکپارچه: با استفاده از این قوانین و اصول ایزو 9001 شما به فرآیند فردی شرکت خود نظر داشته و آن را بررسی خواهید کرد علاوه بر آن تعاملاتی که بین افراد ایجاد می شود را هم بررسی می نمایید. این امر موجب می شود که بتوانید به سهولت مناطق خود را بهبود دهید و در منابع تان نیز صرفه جویی نمایید.
  • افزایش رضایت مشتری: بهبود بخشیدن به جلب رضایت مشتری از دیگر اصول این استاندارد است که با شناسایی مشتری ها و نیاز های آن ها سبب می شود تا در این راستا فعالیت خود را بهبود ببخشید و این رضایت ذو جانبه کسب و کار شما و مشتری را گسترش دهید.
  • افزایش اعتبار: داشتن این گواهینامه بدین معنی است که شما سیستم خود را طبق اصول و با هدف رفع نیاز مشتریان چیده اید و این ویژگی باعث جلب اعتماد مشتری می شود و از طرفی اعتماد به نفس شما و مجموعه تان را بیشتر می کند. در نتیجه مشتری ها میتوانند به راحتی به شما اعتماد کنند و از خدمات و محصولات شما بهره مند شوند.
  • سود بیشتر: قطعا هرچه رضایت مشتری از شما بیشتر باشد فروش بیشتری خواهید داشت. این بدین معنی است که از نظر مالی تامین خواهید شد و در نهایت میتوانید نیروی کاری بیشتری جذب کنید.

  صدور گواهینامه استاندارد ISO 9001

  اگر شما هم تصمیم گرفته اید برای پیشرفت خود و بالا رفتن از پله های رقی این ایزو را دریافت نمایید در ابتدا نیاز به یک مشاور دارید تا بتواند در تمام مسیر و مراحل دریافت کنار شما باشد و شما را راهنمایی کند. همچنین در باار امروز که رقبای پر قدرت دیگری وجود دارد برای آنکه بتوانید زا ان ها پیشی بگیرید باید مراحل قانونی آن را به سرعت طی نمایید و مدارک لازم را اماده داشته باشید. مشاورین و مهندسی خبره ما در ای حوزه، ما به شما کمک میکنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن گواهینامه استاندارد ISO 9001 را برای سازمان کسب نمایید.

   

  نکات مهم :

  دریافت این گواهینامه بسیار مهم و حساس می باشد هستند سود جویانی که گواهینامه تقلبی به شما ارائه می کنند که شاید به این زودی ها نتوانید به تقلبی بودن آن پی ببرید. . باید به یک مرکز معتبر مراجعه کنید تا گواهی که در نهایت عرضه می شود مورد تایید CB باشد و دارای اعتبار باشد تا بتوانید از ان استفاده کنید و مطابق با اصول و قوانین بین المللی گام بردارید. گواهینامه شما باید مراحل ممیزی را پشت سر گذاشته باشد. بهتر است در تمامی مراحل اماده سازی مستندات و پیاده سازی آن ها بر امور آگاه باشید. ما در مجموعه ثبت کسری آماده ارائه خدمات اخذ گواهی ISO، ثبت برند، ثبت شرکت، اخذ کارت بازرگانی و … هستیم. با ما در تماس باشید.

  تولید محتوا: کانون تبلیغاتی فرمو

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *